Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo zachodniopomorskie / powiat Szczecin / Szczecin / Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie


Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie
fot. radioszczecin.pl

Adres: Plac Żołnierza Polskiego, Szczecin
Rok powstania: 1950

Aktualizuj obiekt


Monument został odsłonięty w dniu 26 kwietnia 1950 (w piątą rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do Szczecina). Jego projektantem był Stanisław Rudzik, natomiast dekorację rzeźbiarską wykonał Józef Starzyński.

Pomnik ma formę wykonanego z żelbetu i obłożonego płytami z piaskowca obelisku (wysokości ok. 17 m), na którym umocowano nadnaturalnej wielkości rzeźby trzymających się za ręce robotnika i żołnierza. Obelisk do lipca 1992 zwieńczony był betonową, pięcioramienną gwiazdą. Ponieważ górująca nad miastem gwiazda była traktowana przez niektóre siły polityczne jako symbol radzieckiej dominacji została ona, na wniosek radnych miasta, usunięta i obecnie jest przechowywana w magazynach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Boki obelisku zdobią herby miast pomorskich (Elbląga, Gdańska, Gdyni, Kołobrzegu, Szczecina, Tolkmicka, Ustki) z datami ich zdobycia przez Armię Czerwoną z udziałem jednostek ludowego Wojska Polskiego.

Usytuowanie pomnika i fragment jego nazwy mówiący o wdzięczności budzi kontrowersje. Co pewien czas pojawiają się propozycje jego demontażu bądź przebudowy. Postulowano już m.in.:

przeniesienie pomnika na Cmentarz Centralny lub na nowy cmentarz przy ul. Bronowickiej
umieszczenie na szczycie obelisku piastowskiego orła
przekształcenie pomnika w Pomnik Przełomów
ustawienie gwiazdy (która kiedyś wieńczyła pomnik) u jego podstawy, co symbolizować by miało upadek idei komunizmu.

Pomnik ma 17 m wysokości.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Wdzi%C4%99czno%C5%9Bci_dla_Armii_Radzieckiej_w_Szczecinie

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam