Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo zachodniopomorskie / powiat Szczecin / Szczecin / Pomnik Sławy Armii Radzieckiej w Szczecinie

Pomnik Sławy Armii Radzieckiej w Szczecinie


Pomnik Sławy Armii Radzieckiej w Szczecinie
fot. http://radioszczecin.pl/serwis_informacyjny/pliki/2014/2014-11-07_1415375502.jpg

Adres: Szosa Polska / Nehringa, Szczecin
Rok powstania: 1945

Aktualizuj obiekt


Pomnik Sławy Armii Radzieckiej usytuowany przy zbiegu ulic : Władysława Nehringa i Szosa Polska powstał w 1945r. Ma formę antycznej świątyni greckiej z czterema kolumnami ustawionymi na podwyższonym cokole, która mieści tablicę pamiątkową. W 1975r. został wykonany metalowy ekran ozdobiony motywami sierpa i młota oraz pięcioramienną gwiazdą. W 1995r. pomnik był odnowiony , wymieniono pierwotną tablicę z 1945 roku z tekstem w języku rosyjskim ( napis cyrylicą : sława russkomu orużju) na nową z napisem w języku polskim : Pamięci tych, którzy zdobywali Szczecin w kwietniu 1945. Mieszkańcy polskiego Szczecina. Pomnik upamiętnia zdobycie północnych rejonów Szczecina przez 2 Armię Uderzeniową i 2 Front Białoruski. W opinii prof. dr hab. Tadeusza Białeckiego, historyka, redaktora naczelnego Encyklopedii Szczecina, obecny napis nie oddaje w pełni prawdy historycznej i jest zbyt ogólny.

***
radioszczecin.pl:
"Całodobowa opieka policji i straży miejskiej przy radzieckim pomniku w Szczecinie. Mundurowi w obawie przed dewastacją, patrolują teren wokół Pomnika Sławy Armii Radzieckiej u zbiegu ulic Nehringa i Szosy Polskiej. Pomnik tuż po II wojnie światowej postawili - jak mówi umieszczony pod nim napis - "Wdzięczni szczecinianie". Oprócz tego przyozdabiają go wizerunki sierpa i młota.

Przez całą dobę dwuosobowe patrole policji i straży miejskiej na zmianę obserwują teren wokół pomnika. - Tak, jest polecenie aby pilnować pomnika - potwierdza policjant patrolujący okolicę. Aspirant Mirosława Rudzińska wyjaśnia, że patrole mają zapobiec dewastacji. Co roku w czasie Święta Niepodległości monument jest niszczony, a ostatni akt wandalizmu policja odnotowała tydzień temu.

- My się nie odnosimy do tego czy jest to ulubiona atrakcja Szczecina czy nie, my się odnosimy do tego że jest to pomnik. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba która taki pomnik niszczy popełnia przestępstwo - tłumaczy Rudzińska.

Patrole budzą sporo kontrowersji, dziwią się im zwłaszcza okoliczni mieszkańcy.

- To nie jest nasze, to jest czczenie komunistów. Powinni to zburzyć a nie patrolują. - Uważam że powinni pilnować, niezależnie od tego czy pomnik wzbudza kontrowersje czy nie - komentują mieszkańcy.

Policja nie zdradza do kiedy pomnik będzie znajdował się pod szczególnym nadzorem.

Miasto chce zlikwidować pomnik u zbiegu ulic Nehringa i Szosy Polskiej oraz drugi komunistyczny monument - Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej na Placu Lotników. Weto w tej sprawie postawił rosyjski rząd, a umowa z 1994 roku wymaga zgody Rosjan na usunięcie radzieckich monumentów w Polsce.
Relacja Tobiasza Madejskiego. http://radioszczecin.pl/1,118023,sierp-i-mlot-pod-szczegolnym-nadzorem-policji-i- "
źródło: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_11995.asp?soid=C1FCFE08674945DB856EA18FF91AD146

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam