Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo opolskie / powiat brzeski / Grodków / Pomnik Zwycięstwa w Grodkowie

Pomnik Zwycięstwa w Grodkowie


Pomnik Zwycięstwa w Grodkowie
fot. http://grodkow.fotopolska.eu/foto/344/344941.jpg

Adres: Krakowska 17, Grodków
Rok powstania: 1974

Aktualizuj obiekt


Grodkowskie Stonehenge czyli pomnik, który składa się z postumentów upamiętniających ważne wydarzenia historyczne z dziejów Polski i miasta. Powstał w 1974 r., 7 pierwszych betonowych słupów przypomina o bolesnym okresie Polski powojennej. Dwa ostatnie, już granitowe, powstały po okresie transformacji ustrojoweji i są hołdem dla ofiar wojny i reżimu. Teksty umieszczone na betonowych i kamiennych słupach zawarłam w opisie obiektu.

Obok pomników upamiętniających wielkie wydarzenia dla Związku Radzieckiego (Rewolucja Październikowa, Bitwa pod Lenino) i polskich partii komunistycznych, stoi m.in. pomnik upamiętniający sybiraków i Polskie Państwo Podziemne...


źródło: http://grodkow.fotopolska.eu/344941,foto.html?o=b84375&p=1

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam