Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo śląskie / powiat będziński / Czeladź / Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej w Czeladzi

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej w Czeladzi


Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej w Czeladzi
fot. http://res.peuk.fiiz.pl/z_2/o_3320126/900x600__mg_3702.jpg

Adres: Nowopogońska 220, Czeladź
Rok powstania: 1949

Aktualizuj obiekt


Postawiony jako dowód wdzięczności żołnierzom Armii Czerwonej, przez dyrekcję Kopalni Węgla Kamiennego Czeladź w 1949 roku. Pomnik w 2002 roku został odnowiony, a raczej zmieniony, gdyż oryginalny pomnik został przykryty kamiennymi płytami, które obecnie można oglądać. Tablica pamiątkowa również jest nowa. Napis na niej brzmi: W dowód wdzięczności armii radzieckiej mieszkańcy dzielnicy Piaski. Stoi wśród zieleni na środku ronda w dzielnicy Piaski. W pobliżu znajduje się przystanek autobusowy.
źródło: http://m.peuk.fiiz.pl/poi/index/poi/3320126/page/1/obj/

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam