Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo śląskie / powiat bielski / Czechowice-Dziedzice / Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Czechowicach-Dziedzicach

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Czechowicach-Dziedzicach


Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Czechowicach-Dziedzicach
fot. http://www.region.info.pl/administracja/foto/max_p7pbewzno.jpg

Adres: Niepodległości 11, Czechowice-Dziedzice
Rok powstania: 1953

Aktualizuj obiekt


Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic bezskutecznie domagają się usunięcia pomnika polsko-sowieckiego Braterstwa Broni z 1953 r. Władze odmawiają - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Pomnik stoi na rondzie Solidarności w centrum miasta. Z cokołu na pobliskie ulice Marszałka Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego i Niepodległości spoglądają żołnierz sowiecki i polski kościuszkowiec.

"Na chwilę obecną nie zamierzam podejmować żadnych działań w sprawie likwidacji czy przeniesienia pomnika Braterstwa Broni" - napisał w odpowiedzi na pytania "Gazety Polskiej Codziennie" Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Błachut tłumaczy, że pomnik jest umieszczony w wojewódzkim wykazie miejsc pamięci. Argumentuje, że "w 1994 r. zawarto porozumienie między rządem Rzeczy pospolitej Polskiej a rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie zachowania takich miejsc znajdujących się na terenie Polski. Jakiekolwiek działania w tej sprawie byłyby pogwałceniem zapisów tego porozumienia".

- Przecież ta umowa jest po to, by z niej umiejętnie korzystać. Czym innym jest grób, a czym innym pomnik postawiony w latach 50.! - mówi dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

"Gazeta Polska Codziennie"/mr
źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/915183,Kontrowersyjny-pomnik-w-CzechowicachDziedzicach-Mieszkancy-oburzeni

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam