Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo śląskie / powiat Dąbrowa Górnicza / Dąbrowa Górnicza / Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej (Łosień)

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej (Łosień)


Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej (Łosień)
fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/%C5%81osie%C5%84_pomnik.JPG/1280px-%C5%81osie%C5%84_pomnik.JPG

Adres: Łaskowa 2, Dąbrowa Górnicza
Rok powstania: 1984

Aktualizuj obiekt


Pomnik znajdujący przy ulicy Laskowej, w dzielnicy Łosień miasta Dąbrowa Górnicza w województwie śląskim. Pierwotnie pomnik poświęcony był żołnierzom 59 Armii Radzieckiej i Czwartego Korpusu Pancernego Gwardii. W latach 90-XX wieku po przemianach demokratycznych w Polsce były propozycje rozbiórki pomnika, który pomimo to pozostawiono i stanowi obecnie jeden z najbardziej charakterystycznych punktów dzielnicy.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Wdzi%C4%99czno%C5%9Bci_w_D%C4%85browie_G%C3%B3rniczej

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam