Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo pomorskie / powiat pucki / Starzyński Dwór / Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze

Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze


Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze
fot. Wikimedia Commons

Adres: Długa 102, Starzyński Dwór

Aktualizuj obiekt


Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze – pomnik żołnierza Armii Czerwonej znajdujący się w Starzyńskim Dworze.

Niektóre źródła wskazują, że wykonany został w latach 50. XX wieku, inne że zaprojektował go artysta gdański Wawrzyniec Samp w latach 70.

Przedstawia siedzącego żołnierza bez broni, ze spuszczoną głową i zaciśniętą pięścią za plecami. Został postawiony na pamiątkę zmarłych tu jeńców – żołnierzy Armii Czerwonej.

Przez wiele lat obiekt niszczał, pozbawiony jakiegokolwiek napisu wyjaśniającego, komu jest poświęcony. W 2005 roku pomnik odrestaurowano oraz umieszczono pod nim tablicę z napisem: "Umęczonym żołnierzom Armii Czerwonej - jeńcom hitlerowskiego reżimu 1942-1945".
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_%C5%BCo%C5%82nierza_Armii_Czerwonej_w_Starzy%C5%84skim_Dworze

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam