Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo świętokrzyskie / powiat włoszczowski / Rząbiec / Pomnik Armii Ludowej i Partyzantów Radzieckich w Rąbcu

Pomnik Armii Ludowej i Partyzantów Radzieckich w Rąbcu


Pomnik Armii Ludowej i Partyzantów Radzieckich w Rąbcu
fot. radio.kielce.pl

Adres: Rząbiec 74, Rząbiec

Aktualizuj obiekt


W powiecie włoszczowskim (woj. świętokrzyskie), gdzie tragicznie zmarły Przemysław Gosiewski budował dworzec dla pociągów PKP Intercity, leży maleńka wieś Rząbiec. W niej to na skraju lasu znajduje się dziwny obelisk, postawiony na prywatnej ziemi, który oznajmia światu, że w tym miejscu roku takiego to a takiego polegli w walce ze zbrodniczą organizacją NSZ działacze PPR. W rozwinięciu czytamy, iż: „bohaterzy walczący o wyzwolenie społeczne i narodowe ludu polskiego zginęli z rąk wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów z Narodowych Sił Zbrojnych.”

Przeczytaj całość!
źródło: http://wmeritum.pl/swietowanie-pod-komunistycznym-pomnikiem-w-rzabcu/#!

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Ludowa


Gwardia Ludowa (Armia Ludowa) PPR została utworzona w 1942 roku jako zbrojne ramię komunistycznej konspiracji PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w ZSRS. W 1944 roku GL faktycznie została przemianowana na Armię Ludową – była jej trzonem i podstawową częścią składową. Mimo propagandowych haseł, ukierunkowanych na wykreowanie AL jako siły zbrojnej polskiego podziemia, do końca pozostała formacją realizującą priorytety sowieckiej racji stanu i narzędziem polityki Stalina wobec Polski. Ani GL, ani AL nigdy nie były częścią sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.
Projekt utrzymywany z reklam