Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo małopolskie / powiat Nowy Sącz / Nowy Sącz / Pomnik Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Pomnik Armii Czerwonej w Nowym Sączu


Pomnik Armii Czerwonej w Nowym Sączu
fot. wkrakowie.wordpress.com

Adres: Aleja Wolności 23, Nowy Sącz

Aktualizuj obiekt


Miasto otrzymało list od wojewody, który twierdzi, że ekshumacja ciał żołnierzy pochowanych przy pomniku odbędzie się wiosną przyszłego roku (2015). Przypomnijmy - bez przeniesienia mogił rozbiórka pomnika nie będzie możliwa.

Przeniesienie szczątków planowane było już w marcu, ale zgody na to nie wyraziła strona rosyjska. Do dziś Moskwa nie przedstawiła swojej propozycji co dalej ze szczątkami żołnierzy. W tej sytuacji wojewoda zwrócił się do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, by ta poinformowała Rosjan o planowanej wiosną 2015 roku ekshumacji. Szczątki mają być przeniesione do kwatery żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Wtedy będzie możliwa też rozbiórka pomnika, o której zdecydować ma prezydent miasta.


źródło: http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/spoleczenstwo/czy-pomnik-armii-czerwonej-zniknie-z-nowego-sacza/16852166

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam