Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo wielkopolskie / powiat Poznań / Poznań / Pomnik Armii Czerwonej na Cytadeli w Poznaniu

Pomnik Armii Czerwonej na Cytadeli w Poznaniu


Pomnik Armii Czerwonej na Cytadeli w Poznaniu
fot. Wikimedia Commons

Adres: stok Cytadeli, al. Armii Poznań, Poznań
Rok powstania: 1946

Aktualizuj obiekt


Pomnik w formie wysokiego obelisku, zlokalizowany na południowym stoku Cytadeli w Poznaniu, upamiętniający poległych żołnierzy Armii Czerwonej w walkach o Poznań w 1945 roku.

Obiekt, stanowiący dominantę zespołu cmentarnego poznańskiej Cytadeli, ma 23 metry wysokości. Zrealizowany według projektu Stanisława Pogórskiego i Tadeusza Płończaka we wrześniu 1945, przy współudziale żołnierzy radzieckich. Pod obelisk podprowadza szeroko zakrojona kompozycja, której głównym elementem są szerokie schody od ul. Armii Poznań, na których początku (na flankach) stoją cztery haubice rosyjskie, kalibru 152,4 mm. Dół obelisku zdobią socrealistyczne płaskorzeźby militarne Bazylego Wojtowicza i Czesława Woźniaka. Dawniej na wierzchołku pomnika znajdowała się podświetlona czerwona gwiazda, która została ukradziona w 1989 (obecnie znajduje się ona w Muzeum Historii Miasta Poznania.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Bohater%C3%B3w_na_Cytadeli_w_Poznaniu

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam