Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo wielkopolskie / powiat szamotulski / Rzecin / Pomnik zawiadowców Armii Czerwonej w Rzecinie

Pomnik zawiadowców Armii Czerwonej w Rzecinie


Pomnik zawiadowców Armii Czerwonej w Rzecinie
fot. Wikimedia Commons

Adres: Rzecin 30, Rzecin
Rok powstania: 1969

Aktualizuj obiekt


Pomnik w formie głazu z tablicami, zlokalizowany w Rzecinie w gminie Wronki, na terenie Puszczy Noteckiej. Stoi w odległości około 900 m na południowy wschód od rozwidlenia z kapliczką w centrum wsi, przy gruntowej drodze na Wronki, niedaleko leśniczówki Lutyniec.

Obiekt odsłonięto w 1969. Ma formę głazu narzutowego z tablicą przedstawiającą spadochron. Na ściance wysokiego, kamiennego cokołu wmurowano drugą tablicę o treści Na wieczną pamięć partyzantów sztabu Armii Czerwonej i ruchu oporu Puszczy Nadnoteckiej poległym w 1944 r. Społeczeństwo i kombatanci.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_zwiadowc%C3%B3w_w_Rzecinie

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam