Obiekty

Pomnik spadochroniarzy pod Sokołowem


Pomnik spadochroniarzy pod Sokołowem
fot. Wikimedia Commons

Rok powstania: 1974

Aktualizuj obiekt


Pomnik spadochroniarzy pod Sokołowem – betonowy pomnik polskich i radzieckich spadochroniarzy, zlokalizowany około 3 kilometry na północny-wschód od Klempicza i 1,5 kilometra na południe od Sokołowa, na terenie leśnictwa Annogóra, w pobliżu samotnego gospodarstwa zwanego Brzeg, bezpośrednio przy drodze nr 182.

Pomnik upamiętnia spadochroniarzy, którzy działali w obrębie Puszczy Noteckiej jesienią i zimą 1944. Stoi w miejscu ich lądowania w dniu 7 września 1944.

Monument ma formę czteroosobowej grupy figuralnej z bronią w ręku. Jedna z postaci została ujęta w momencie zwijania wyoblonej czaszy spadochronu. Autorem projektu był Jerzy Sobociński. Obiekt powstał w 1974. Przy pomniku znajduje się zaniedbany parking i przystanek autobusowy.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_spadochroniarzy_pod_Soko%C5%82owem

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam