Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo dolnośląskie / powiat Legnica / Legnica / Pomnik Braterstwa Broni w Legnicy

Pomnik Braterstwa Broni w Legnicy


Pomnik Braterstwa Broni w Legnicy
fot. http://www.polskaniezwykla.pl/pictures/original/290107.jpg

Adres: pl. Słowiański, Legnica
Rok powstania: 1951

Aktualizuj obiekt


Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, potocznie nazywany Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, stoi pośrodku Placu Słowiańskiego. Wzniesiony został w lutym 1951 r. dla upamiętnienia żołnierzy polskich i radzieckich, którzy w 1945 r. walczyli o wolność tego miasta. Pomnik zbudowany został według projektu Józefa Gazy, który był wykonawcą czterech podobnych Pomników Braterstwa Broni. Rzeźba wykonana jest ze złomu pochodzącego z przetopionych pomników Fryderyka II i cesarza Wilhelma I. Przedstawia dwóch żołnierzy, polskiego i radzieckiego, ściskających przyjaźnie dłoń. Pomiędzy nimi - na ramieniu polskiego żołnierza - umieszczona jest mała dziewczynka obejmująca obu żołnierzy.

Od samego początku pomnik budził kontrowersje. Kilkakrotnie zgłaszane były postulaty jego usunięcia. Pierwotnie widniał na nim napis: "Społeczeństwo Ziemi Legnickiej - bohaterom Armii Radzieckiej", ale od czasu jego renowacji w 1996 r. napis nie powrócił. Mocno zaniedbany pomnik stoi do dzisiaj.
źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/25670,legnica-pomnik-polsko-radzieckiego-braterstwa-broni.html

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam