Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo lubelskie / powiat bialski / Kodeń / Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Kodniu

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Kodniu


Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej  w Kodniu
fot. http://www.polskaniezwykla.pl/pictures/original/297588.jpg

Adres: Rynek 16, Kodeń

Aktualizuj obiekt


Na skwerze przed kościołem św. Anny stoi pomnik poświęcony bohaterom radzieckim. Pomnik został postawiony przez mieszkańców Kodnia dla upamiętnienia poległych podczas II wojny światowej żołnierzy radzieckich.

Kodeń to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce, malownicza osada, stolica nadbużańskiej gminy w powiecie bialskim. To jednak również miejsce, w którym do dziś pielgrzymi i turyści mogą oglądać stojący vis-à-vis bazyliki z cudownym obrazem pomnik – jak głosi napis – „bohaterów radzieckich", podobno „wyzwolicieli Kodnia", choć Niemcy opuścili miejscowość bez walki.
źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/32099,koden-pomnik-poswiecony-zolnierzom-radzieckim.html

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam