Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo podkarpackie / powiat łańcucki / Łańcut / Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Łańcucie

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Łańcucie


Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej  w Łańcucie
fot. http://www.nowiny24.pl

Adres: Rynek, Łańcut
Rok powstania: 1969

Aktualizuj obiekt


W 2010 roku władze miasta podjęły decyzję o rekonstrukcji pomnika na Plantach. Wtedy też powstała koncepcja, która miała na celu zasłonięcie pomnika Wdzięczności, w taki sposób by nie trzeba było go demontować. Monument zostałby zakryty blaszaną konstrukcją, na której umieszczono by orła 10 Pułku Strzelców Konnych. Przed nim stanąć miał mniejszy obelisk z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

W 1935 roku na Rynku stał pomnik marszałka Piłsudskiego, który powstał tuż po jego śmierci. Była to konstrukcja tymczasowa, która jednak powstała z zamierzeniem wybudowania trwałego monumentu.

W 2010 roku rozważana była również możliwość przeniesienia pomnika wdzięczności na cmentarz. Na Plantach zaś stanąć miałby ten, który wcześniej znajdował się przy ul. Sokoła.

Żadna z tych koncepcji nie została jednak zrealizowana. W zamian za to na pomniku zmieniono tablicę, a na jego szczycie ustawiono orła w koronie i symboliczną dziesiątkę (znak 10 Pułku Strzelców Konnych). Odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 września.


źródło: http://www.lancut.gada.pl/aktualnosc,391,0,0,0,Wieloletni-spor-o-pomnik.html

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam