Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo pomorskie / powiat gdański / Pruszcz Gdański / Pomnik Bohaterów Wyzwolenia w Pruszczu Gdańskim

Pomnik Bohaterów Wyzwolenia w Pruszczu Gdańskim


Pomnik Bohaterów Wyzwolenia w Pruszczu Gdańskim
fot. http://forum.dawnygdansk.pl/files/pruszcz_pomnik_449.jpg

Adres: Grunwaldzka, Pruszcz Gdański
Rok powstania: 1977

Aktualizuj obiekt


Pomnik przy ul. Grunwaldzkiej poświęcony poległym w czasie I Wojny Światowej Niemcom jest obecnie pomnikiem ku czci poległych w czasie wyzwalania Pruszcza spod okupacji hitlerowskiej.

Napis:
Bohaterom
w rocznicę wyzwolenia
24 III 1946


W Pruszczu istnieje od pewnego czasu specjalny komitet żądający usunięcia pomnika z napisem „Bohaterom wyzwolenia” przy ulicy Grunwaldzkiej na głównym skrzyżowaniu miasta. Postulat ten nie znajduje jednak zrozumienia u władz samorządowych, które nie tylko tolerują sowiecki symbol, ale co roku 24 marca organizują Święto Powrotu Pruszcza Gdańskiego do Macierzy ku czci jego rzekomych wyzwolicieli z 1945 roku.
źródło: Miro - http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=127939&sid=1fc7eccad1ff4526308e2894a369dcab

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam