Obiekty
czerwone plamy / szukaj / województwo dolnośląskie / powiat Wrocław / Wrocław / Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej we Wrocławiu

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej we Wrocławiu


Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej we Wrocławiu
fot. http://wroclaw.fotopolska.eu/foto/403/403827.jpg

Adres: pl. Indyjski 1, Wrocław
Rok powstania: 1945

Aktualizuj obiekt


Po zakończeniu działań wojennych miejsce pochówku żołnierzy zostało upamiętnione przez wojskowe władze radzieckie pomnikiem z czerwoną gwiazdą i pamiątkową tablicą w języku rosyjskim i polskim. Pomnik ma kształt obelisku z sześciennym cokołem spoczywającym na dwóch kamiennych płytach, całość murowana z cegły i otynkowana. W roku 1946 szczątki pochowanych żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na tworzony wówczas cmentarz na Skowroniej Górze, pomnik jednak pozostał na swoim miejscu.
źródło: http://wroclaw.fotopolska.eu/Wroclaw/b9038,Obelisk_Poleglych_Zolnierzy_Armii_Czerwonej.html

Szukaj w Google najnowszych informacji o obiekcie


Wyświetl większą mapę


Armia Czerwona


Armia Czerwona, właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki.
Projekt utrzymywany z reklam